Girne Yat Limanı

Tarihi Yerler

Tarihi Girne yat limanı, turistik Girne şehrinin içerisinde bulunmaktadır. At nalı şeklindeki inşaa edilmiş olan yat limanında çok sayıda cafe, bar ve restoran bulunmaktadır. Özellikle yaz aylarında Kıbrıs adasının en gözde mekanlarından birisi haline gelen yat limanı Girne şehrinin bir incisi konumundadır.

Girne yat limanında, Girne kalesi yer almakradır, Girne Marina girişinde yer alan Lüzinyan devrine ait kale Girne yat limanının zenginliğini bir o kadar daha artırmaktadır. Şu anda restorant ve bar işlevi gören binalar, önceleri Anadolu’ya ve Avrupa’ya Kıbrıs’tan ihraç edilen harup (keçi boynuzu)ve tuz için ambar olarak kullanılıyordu. Harup ve tuzun ihraç edilmesinde önemli bir yer tutan limana İngiliz Sömürge Döneminde (1880’den sonra) dalgakıran ve tek katlı gümrük binası inşa edilerek geliştirilmiştir.

Önceleri Kıbrıs adsına gelen yolcuların adaya giriş, çıkış noktası olarak kullanılan Girne yat limanı 1991 yılından itibaren Kıbrıs Türk Turizm İşletmelerine devredildi ve şu anda turistik amaçlı kullanılmaktadır.